Jdi na obsah Jdi na menu
 


Dozvěděli jsme se, že bohužel nebylo úplně dobře slyšet, když naše svědkyně četly vybrané texty. Pro Ty, kteří by třeba ještě měli chuť přečíst si texty, které jsme si vybrali, je zde uvádíme.

PRVNÍ ČTENÍ

Miloslav Nevrlý: Hra na pocestnou radost (Karpatské hry)

 

Radost je nádherným průvodcem dlouhých cest. Prašné stezky s ní zlátnou, deštivé kraje se jasní. Jako lidé, tak i cesty mají dvě tváře, můžeš si vybrat: buď je poznáš s radostí, a pak spatříš a zapamatuješ si jejich krásnou tvář, nebo je projdeš lhostejný a zlý, bez radosti, a stejně mrzké a neužitečné bude to, co si z nich odneseš domů. Radost je předposlední příčka nebeského žebříku, prudce z tebe vyzařuje a slibuje daleko zavést; cítíš, že máš dosud to nejlepší před sebou. Tím se liší od nejvyšší příčky, na které jen tiše plane růžové světlo úplné blaženosti, vědomí, že se v tomto životě již nelze víc naplnit a že odtud vede jen jediná stezka - zpět.

Kde ale najít radost, mrzutý bratříčku? Téměř všude. Posedává u cest a mává na poutníky, ale málokdo ji vidí, málokdo má srdce bílé a otevřené. Kdo se jí ujme, tomu vskočí do srdce, zatancuje v něm a očima, ústy, rukama i nohama vylétne zase ven a počká na dalšího. Oči pak září a nevědí proč, ústa volají slova beze smyslu. Nohy zadupou,pěsti se sevřou, i slzy vstoupí do očí. Podivuhodná hra!

 

DRUHÉ ČTENÍ

Chalíl Džibrán: O manželství (z Prorok)

 

...

Byli jste společně zrozeni a spolu zůstanete navěky.

Budete spolu, když bílá křídla smrti rozmetou vaše dny.

Ale nechť je volný prostor ve vašem společném bytí

a větry nebes ať tančí mezi vámi.

 

Milujte jeden druhého, ale nevytvářejte z lásky pouto:

Ať je raději mořem vlnícím se mezi břehy vašich duší. Naplňte vzájemně své poháry, ale nepijte jen z jednoho z nich.

Zpívejte a tančete společně a radujte se, ale dopřejte tomu druhému i chvíle samoty.

Přestože jsou struny loutny odděleny jedna od druhé, zachvívají se společně stejnou melodií.

 

Dávejte svá srdce, ale neodevzdávejte je tomu druhému do vlastnictví.

Neboř jen ruka Života může uchopit vaše srdce.

A stůjte při sobě, ale nestůjte vedle sebe příliš blízko; neboť pilíře chrámu mají mezi sebou rozestup a dub a cypřiš nerostou ve stínu toho druhého.

...